Nejjednodušší a nejspolehlivější měření teploty, to je činnost termočlánků

Hledáte způsob, jak rychle, spolehlivě a jednoduše změřit teplotu? S důvěrou můžete vsadit na termočlánek. Představit si pod termočlánkem můžeme dva kovové drátky, které mají různé složení. Na jednom jejich konci najdeme spoj, který může vniknout např. svařením. Pokud spoj vystavíme měřené teplotě, mezi dráty na druhém konci termočlánku, kterému říkáme studený konec, objeví termoelektrické napětí. Jeho velikost je závislá na měřené teplotě.

Co udělat, aby termočlánek pracoval, jak má

Mezi snímači, které nazýváme kontaktní, zařazujeme i termočlánky. K měření teploty je nutné termočlánek do měřeného média vložit. V případě, že je prostředí chemicky agresivní, může dojít ke snížení životnosti snímače. Je proto důležité vybrat vhodné opláštění (jde o mechanické provedení), díky kterému lze zajistit dlouhou životnosti a plnou funkčnost termočlánku.

Typy termočlánků

Z nabídky termočlánků si můžete vybrat termočlánky s keramickou jímkou, jež jsou určeny pro měření vysokých teplot, avšak jsou náchylné na mechanické i teplotní rázy.

Dalším typem jsou termočlánky s kovovou jímkou. Hodí se pro měření nízkých a středních teplot do náročných procesů s důrazem na robustnost a mechanickou odolnost.

Poptávané jsou termočlánky plášťové (MIMS), určené pro nízké a střední teploty. Snímače je možné ohýbat, čímž se dají uzpůsobit měřicímu místu při zachování vysoké mechanické odolnosti.

Posledním typem jsou termočlánky kabelové, které můžete bez obav použít pro nízké i střední teploty jako účinná ekonomická varianta.

Jak se dá ze změřeného napětí určit teplotu termočlánku?

Abyste mohli provést výpočet teploty, je nutné znát druh termočlánku, teplotu studeného konce a napětí termočlánku. Hodnotu teploty pomůže zjistit termočlánek tabulka z normy ČSN EN 60584-1 ed.2 nebo za pomoci termočlánkové kalkulačky Mavis.

Více informací najdete na mavis.cz.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram